Kursy online

Co należy wiedzieć posługując się kartami?

Co należy wiedzieć  posługując się kartami?
Warto być świadomym zagrożeń jakie skrywają niektóre karty. Chociażby po to aby ustrzec się np. kar za przekroczenie terminu spłaty, aby wiedzieć które dla nas są potrzebne, a które zbędne! Plastiki z założenia mają nam ułatwiać obrót gotówką, maja być wygodną formą płacenia za zakupy, uprościć zaciąganie zobowiązań pieniężnych w instytucjach finansowych. Aby dobrze poruszać się w materii kart, zobaczmy co nam oferują banki!

Czy podatek belki naprawdę jest potrzebny? Jak uciec od tego podatku?

Czy podatek belki naprawdę jest potrzebny? Jak uciec od tego podatku?
Według przedstawicieli władzy w Polsce jest niezbędny. Można pokusić się o uwagę, że tak do końca nie jest to prawda. Wielu z nas z pewnością wolało aby nie istniał. A czy ten ostatnio „sławny” podatek od dochodów kapitałowych był „od zawsze”? Ten rodzaj zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych został wprowadzony ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30a i 30b).

Kolej na kolej

pociag
Dlaczego musimy się wstydzić opłakanego stanu infrastruktury kolei? Otacza nas ponura rzeczywistość, dziury w drogach, zdewastowane, pomazane budynki użytku publicznego. Często brudne, śmierdzące, wlekące się z „zawrotna prędkością” 40 km/h pociągi osobowe. Doznajemy w czasie upojnej przejażdżki Polskimi Kolejami S.A takiej turbulencji że mamy wrażenie że „flaki nam się poprzewracały”. Jeżeli mamy na tyle silnej woli i odwagi aby się zdecydować na podroż naszymi kolejami, to przygotujmy się na pasmo nieprzyjemnych doświadczeń jakie w czasie podroży mogą nas spotkać. Nie uwzględnione w rozkładzie (czasie podroży) przestoje na stacjach, zdewastowane przedziały, realna groźba iż hulający przeciąg może „urwać nam głowę”, albo niska temperatura wywoła szok termiczny i zapadniemy w stan śpiączki, która pozwoli nam uzbroić się w „obojętne” ustosunkowanie do sytuacji na kolei. Z błogości komfortu podróży od czasu do czasu wyrwać może nas (nie rzadko) krzyk pijanych i emanujących odorem przepoconych ubrań „towarzyszy podroży”.

Pragnienie zysku - rynek wody mineralnej, soków, nektarów i napojów w Polsce

Pragnienie zysku - rynek wody mineralnej, soków, nektarów i napojów w Polsce
Picie podobnie jak jedzenie jest nie tylko koniecznością, stało się także elementem naszej kultury i stylu życia. Wraz ze zmianami na rynku soków, nektarów i napojów w naszych domach pojawiają się zupełnie nowe propozycje producentów tej branży. Czy sok zawsze jest napojem w 100% pochodzącym z owoców?

Sprzedawcy: chcemy podwyżek!

Sprzedawcy: chcemy podwyżek!
Podwyżki w służbie zdrowia, szkolnictwie, górnictwie. Wszyscy na nie czekają, coraz więcej osób dostaje wyższe pensje. A co ze sprzedawcami? Wielu nadal pracuje za najniższe wynagrodzenie i boi się poprosić szefa o więcej w obawie przed utratą pracy. Pracuję od dwóch lat w tym samym sklepie. Mam pracujące soboty, niedziele, zmiany do 23 w nocy i nie dostałam żadnej podwyżki – skarży się Karolina Bobrowska. W sklepie osiedlowym, w którym pracuję, utargi nie są wielkie. Właściciel wciąż narzeka, że boi się, czy będzie go stać na zatrudnianie trzech osób. Nawet wspominał, że może sam z żoną będzie stać za ladą. Na sprzedawcę uczy się też jego dorastająca córka. We trójkę byłoby im łatwiej prowadzić sklep. – Boję się zapytać szefa o podwyżkę, bo mogę zostać zwolniona, a jak wtedy utrzymam rodzinę? – martwi się. Co miesiąc dostaje na rękę niecałe 1100 zł. – To niewiele, ratuje nas pensja męża, który haruje od rana do wieczora na budowie – przyznaje. Wie, że w wielkim markecie w kasie będzie zarabiała jeszcze mniej. – Tutaj przynajmniej wiem, że szef widzi we mnie człowieka. Zrozumie, gdy rozchoruje mi się dziecko i muszę zostać w domu. Zdarzało się, że wtedy sam stawał za ladą – mówi. Nawet w Poznaniu, gdzie pracuje, sprzedawcy nie zarabiają kroci. Boję się prosić o podwyżkę Dorota Wiśniewska jest zatrudniona od kilku miesięcy w jednym z poznańskich marketów. Pracuje na 3/4 etatu. Dostaje niecałe 700 zł. – Każdego miesiąca boję się, że zostanę zwolniona, bo przyjdzie młoda studentka, która zadowoli się jeszcze niższą pensją, a pracodawca nie będzie musiał płacić za nią składek do ZUS-u – twierdzi pani Dorota.

Wróżby miłosne

Wróżby miłosne
W dawnych czasach młoda dziewczyna, dorastająca na wsi, miała dwie perspektywy w życiu. Mogła poślubić kogoś, założyć rodzinę lub pozostać z rodzicami na gospodarstwie. Małżeństwo było wysoko na liście priorytetów większości młodych dziewcząt. Zatem konieczne było, przyciągnąć ich do siebie, by móc wyjść za mąż.