Wiedza

Jakie zmiany w systemie emerytalnym szykuje dla nas rząd?

Jakie zmiany w systemie emerytalnym szykuje dla nas rząd?
Czy dzięki temu więcej będzie pieniędzy w “portfelu” polskiego emeryta? Nasz rząd zabrał się za poprawianie systemu emerytalnego. Napotkał się z dużym sprzeciwem ze strony funduszy emerytalnych, co było do przewidzenia, bo przecież stracą na tym znacząco. Będą dysponowali mniejszymi środkami finansowymi a to przełoży się na uszczuplenie ich zysków. “Wszem i wobec” ostrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku kapitałowego. Twierdzą że wpłynie to ujemnie na konkurencyjność naszej giełdy, co może spowodować odpływ kapitału. Uważają że wielkość naszych przyszłych emerytur na tym ucierpi. Ale są to argumenty “naciągane” i “trochę” pozbawione obiektywności. Wysuwane w “wąskim kontekście” rynku kapitałowego i kierowania się swoim interesem. Nie ulega wątpliwości że kondycja rynku kapitałowego jest istotnym czynnikiem rozwoju gospodarki . Ale po zmianach w systemie emerytalnym jakie przewiduje projekt rządowy (który przyjął dzisiaj sejm w pierwszym czytaniu projektu ustawy), nie nastąpi “kataklizm” rynku kapitałowego w Polsce. Z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, w panice, nagle, nie ucieknie kapitał, ani nie odbije się to znacząco na płynności obrotu akcjami na parkiecie. Tak naprawdę na poziom obrotów na giełdzie wpływa przede wszystkim zagraniczny kapitał i nic nie wskazuje by w najbliższym czasie miało to się zmienić.

Pieniądze na wyciągniecie ręki

Pieniądze na wyciągniecie ręki
Jednym z form kredytów, który może się przyjąć, jest kredyt w koncie. Instytucje finansowe wyszły z założenia iż zaciąganie kredytu powinno być jak najprostsze. Kredyt w koncie to produkt finansowy, który dzięki klarowności i przystępności może podbić rynek kredytów. Klient banku ma do dyspozycji limit zadłużenia, który może wykorzystywać kilkakrotnie bez dodatkowych formalności. Nie ma również sztywno określonych terminów spłat. Elastyczność, dostępność, prostota to wszystko sprawia, że kredyt z konta jest produktem na którego od dawna czekali kliencie banków.

Banki szukają sposobów na powielanie zysków.

Banki szukają sposobów na powielanie zysków.
Pieniądze na wyciągniecie ręki. Bez żadnych formalności do dyspozycji prosto z konta osobistego. Jednym z form kredytów, który może się przyjąć, jest kredyt w koncie. Instytucje finansowe wyszły z założenia iż zaciąganie kredytu powinno być jak najprostsze. Kredyt w koncie to produkt finansowy, który dzięki klarowności i przystępności może podbić rynek kredytów. Klient banku ma do dyspozycji limit zadłużenia, który może wykorzystywać kilkakrotnie bez dodatkowych formalności. Nie ma również sztywno określonych terminów spłat. Elastyczność, dostępność, prostota to wszystko sprawia, że kredyt z konta jest produktem na którego od dawna czekali kliencie banków.

Rolki - koszmar handlowców

Rolki - koszmar handlowców
Stosy zrolowanych paragonów handlowcy przechowywać muszą przez minimum pięć lat! Po co, skoro po kilku miesiącach wiele z nich jest nieczytelnych? Pan Zbigniew ma sklep spożywczy w Gdańsku. Gdy sprzedaje chleb, ślad po tej operacji zachowany jest w… czterech egzemplarzach. Na paragonie dla klienta, w papierowej rolce w kasie, w pamięci kasy i jeszcze na wydruku, który sporządza wieczorem. – Nie rozumiem, po co muszę trzymać pięć lat stos rolek. Szczerze mówiąc, mam sklep przy domu i wrzucam je do piwnicy. Gdybym miał teraz znaleźć rolkę z ub. roku, to musiałbym przegrzebać cały stos – dziwi się pan Zbigniew. – W XXI w. muszę trzymać rolki, jakby nie można potrzebnych danych wydrukować z kasy, gdy przyjdzie urzędnik skarbowy… – dodaje. – Paragony odzwierciedlają konkretne transakcje, które mogą być przedmiotem weryfikacji. Pamięć kasy fiskalnej zawiera natomiast jedynie dane sumaryczne. Dlatego nie można ich wydrukować dopiero w czasie kontroli – wyjaśnia Zofia Ogińska, Zastępca Dyrektora Biura Ministra Finansów.

Szef się do mnie dostawia!

Szef się do mnie dostawia!
Erotyczne żarty, poklepywanie po pupie, niedwuznaczne propozycje to tylko niektóre z zachowań szefów wobec podległych im kobiet. Coraz częściej zdarza się, że pracownice są molestowane seksualnie w pracy. Nie wolno nad tym przechodzić do porządku dziennego! Wyniki sondaży są przerażające. Ponad 40 proc. kobiet w Europie jest molestowanych seksualnie w pracy. Tak wynika z raportu sekretarza generalnego ONZ. Wyniki badań Światowej Organizacji Pracy są podobne. Często molestowanie nie wychodzi poza żarty słowne, niestety czasami od natrętnego szefa nie można się opędzić. Jedna i druga forma jest nie do przyjęcia i trzeba zdecydowanie się sprzeciwić zachowaniom szefa, które nam nie odpowiadają.

Weź samochód! - Jaki rodzaj leasingu wybrać?

Weź samochód! - Jaki rodzaj leasingu wybrać?
Auto to rzecz niezbędna w każdym, nawet najmniejszym przedsiębiorstwie. Teraz nie trzeba wydawać od razu fortuny, żeby je mieć. Wystarczy wziąć samochód w leasing. Kupno nowego samochodu to ogromny wydatek i może stanowić pory problem, szczególnie dla małego przedsiębiorcy. Ale wcale nie trzeba pozbywać się kilkudziesięciu tysięcy złotych z firmowego portfela, żeby kupić auto. Lepiej pomyśleć o leasingu. To zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie niż wysoko oprocentowany kredyt, bo nie obniża zdolności kredytowej naszej firmy.

VIBE SPACE 3D - NOWA JAKOŚĆ ZA ROZSĄDNĄ CENĘ

VIBE SPACE 3D - NOWA JAKOŚĆ ZA ROZSĄDNĄ CENĘ
Debiut zestawu Space 3D to prawdziwy kamień milowy w historii głośników midbassowych. Dla biznesu o reputacji wielkiego basu, przygotowanie zestawów z myślą o wysokiej jakości, to nie lada wyzwanie. Produkt taki powinien być co najmniej lepszy niż dobry. Oto, zatem najwyższa pora przyjrzeć się, co oferuje nowy system Vibe.

Strony