MONTAŻ TWEETERÓW W SŁUPKACH

MONTAŻ TWEETERÓW W SŁUPKACH
Prawdopodobnie po wstępnym wyszlifowaniu będziemy zmuszeni nałożyć jeszcze jedną warstwę ale tym nie należy się zbytnio przejmować. Nakładamy i szlifujemy tak długo aż na powierzchni naszego słupka pozostaną jedynie niewielkie nierówności. Wtedy na słupek nakładamy szpachlę wykończeniową i delikatnie szlifujemy do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni.

Do przebudowy potrzebne będą:

  1. kawałek płyty mdf lub sklejki do zrobienia pierścieni i podstawek,
  2. żywica i mata szklana (może być zestaw naprawczy dostępny w każdym sklepie motoryzacyjnym),
  3. szpachla (najlepiej dwa rodzaje, zwykła i wykańczająca),
  4. coś do przyklejenia pierścieni do słupka (polecam klej na gorąco lub Poxipol),
  5. pończochy,
  6. papier ścierny, najlepiej 60, 240 i 1000,
  7. wyrzynarka.

Najpierw z płyty mdf, za pomocą wyrzynarki wycinamy pierścienie pod tweetery.

Pierścienie MDF Pierścień tweeter
Jeśli wszystko ładnie pasuje, udajemy się do samochodu gdzie robimy przymiar i ustawiamy by w odsłuchu uzyskać jak najlepsze brzmienie mocując wstępnie słupki na wysokości 1/4 długości słupka, licząc od dołu.

Do ukierunkowania potrzebne nam będą jakieś podkładki można użyć z mdf-u ale może to być cokolwiek innego (tymczasowo możemy nawet użyć plasteliny którą po przymocowaniu pierścienia do słupka za pomocą podkładek usuwamy).

Próbny odsłuch Mocowanie glośników wysokotonowych
Jeżeli chodzi o ukierunkowanie to dla pary głośników stosuje się 4 typy ustawienia:
Kierując tweetery na siebie.
Na lusterko wsteczne lud troszeczkę pod nie.
Na środek kierując linię przecięcia pomiędzy przednie fotele.
Na siebie tak by punkt przecięcia znajdował się ok. 10cm od nosa kierowcy.
Najczęściej jednak tweetery kieruje się na lusterko wsteczne, nie jest to regułą, po prostu trzeba posłuchać w jakim ustawieniu najlepiej brzmi.

Po odpowiednim ustawieniu i przetestowaniu mocujemy pierścienie do słupka z pomocą przygotowanych wcześniej podkładek i kleju. Po zakończeniu tej operacji demontujemy słupki i przygotowujemy się do formowania kształtu naszych słupków. Do tego wykorzystamy pończochy które ładnie zarysują kształt. Wyjmujemy z pierścieni głośniki i w miejscu przymocowania pierścienia nakładamy na słupek pończochę naciągając ją mocno i mocując czy to klejem czy zwykłą taśmą klejącą.
Następnie przygotowujemy roztwór żywicy (żywica z utwardzaczem) i pędzelkiem nakładamy na pończochę bardziej ją nasączając niż ‘malując’.

Po całkowitym wyschnięciu, gdy z nałożonej wcześniej żywicy utworzy się twarda skorupa, wycinamy małe kawałki maty szklanej i przygotowujemy kolejną porcję żywicy. Następnie przykładamy do słupka kawałki maty szklanej i przesączamy je żywicą dociskając do powierzchni słupka, tak by uzyskać upragniony kształt. Po wyschnięciu przychodzi czas na szpachlę, którą przygotowujemy podobnie jak żywicę dodając do niej w odpowiedniej proporcji utwardzacz. Dokładnie mieszamy i nakładamy na nasz słupek. Czekamy do wyschnięcia po czym szlifujemy.

Tak przygotowane słupki są gotowe do obszycia lub obklejenia. Jeśli jednak zamierzamy je lakierować to zaznaczam, że cała ich powierzchnia musi być idealnie gładka z racji tego, że po malowaniu uwidocznią się wszystkie najmniejsze nawet skazy i nierówności.

Kilka uwag:
Nigdy nie szlifuj włókna szklanego bez rękawiczek, w krótkich spodenkach czy koszulce z krótkim rękawem, nie wiesz dlaczego - spróbuj, zrozumiesz.

W przypadku jeśli montowane głośniki nie są duże, możemy się obejść bez używania mat szklanych i żywicy zastępując je dostępną w sklepach szpachlą z dodatkiem włókna szklanego.

Do szlifowania dobrze zaopatrzyć się w szlifierkę kątową z regulacją prędkości lub wkrętarkę z wkładem szlifującym.