Wróżby i zwyczaje Wielkanocne

Wróżby i zwyczaje Wielkanocne
Od wieków święci się palmy wielkanocne, gdyż przypisuje się im duża moc magiczną. Jeśli po powrocie z mszy, dziewczyna zostanie lekko uderzona lub dotknięta palną, doda jej to urody, a mężczyźnie odwagi i siły. Gospodarz domu powinien uderzyć 3 razy w każdy róg domu. Takie magiczne obrządki ochronią dom przed biedą.

Jajka i pisanki

Zwyczaj malowania pisanek został przyciągnięty przez Kościół z Obrzędów szamańskich. Kościół Katolicki nie był w stanie zmienić myślenia ludzi, którzy mimo, iż wszedł na tereny Polskie katolicyzm- znieść malowania jajek. Pisanki takie stanowiły ochronę przed chorobami, dawały one szczęście i dobro. Dlatego zostały one przyjęte również w wierze katolickiej.
Podzielenie się święconym jajkiem z bliskimi ma zacisnąć wzajemne więzi, wzmocnić zdrowie i chronić przed złymi wpływami z zewnątrz.
Aby ochronić zwierzęta przed chorobami wystarczy dotknąć je święconym jajkiem.
Umycie twarzy w wodzie po gotowanych pisankach zapewnia kobiecie urodę, a choremu przywraca zdrowie.
Na świątecznym stole powinna być parzysta liczba jajek jeśli panna chce niedługo wyjść za mąż.
Jeśli chcecie by związek był trwały należy dawać sobie w prezentach pisanki, które wzmacniają więzi partnerskie.

Śmigus Dyngus

W dawnych czasach istniało przekonanie, że polanie wodą w wielkanocny poniedziałek dawało kobietą lepsze powodzenie. Dlatego też kawalerzy często gonili za dziewczynami i polewali je wodą.
Ojciec nie mógł zmoczyć własnej córki, gdyż wróżyło to nieurodzajność plewów i biedę. Dlatego też pozwalano kawalerom na oblewanie córek wodą. Ta dziewczyna, która została najbardziej zmoczona mogła się szczycić swoją urodą, gdyż to za nią najwięcej uganiali się mężczyźni. Jej atrakcyjność rosła. Wstydziły się te panny, które przychodziły do domu suche.

Palmy wielkanocne
Palma wetknięta za obraz lub stojąca na parapecie w kuchni ochroni dom przed pożarem, a ludzi i zwierzęta domowe przed chorobami.